Τη Κυριακή 08 Μαίου 2022 έλαβε μέρος η ΤΑΜΣ «ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ 1» μεταξύ τμημάτων της ΛΕΦΕΔ Αττικής και του Στρατιωτικού Συνδέσμου Αθλητισμού Εφέδρων (ΣΣΑΕΧ).
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/05/ipermaxos1_2022_2.jpg)
Σκοπός της άσκησης ηταν η πρακτική εφαρμογή των διδαγμάτων από την εκπαίδευση σε σενάρια πεζικού.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/05/ipermaxos1_2022_9.jpg)
Τα 2 Σωματεία χωρίστηκαν σε επιτεθέμενο και αμυνόμενο με σκοπό τη χρήση σε σενάρια όπως:
- Προσβολή στόχου
- Κατάληψη στόχου
- Ενέδρες
- Ασφάλεια περιοχής
Η εκπαίδευση ήταν ακρα πετυχημένη και βγήκαν διάφορα συμπεράσματα με σκοπό να γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον. Το πιο σημαντικό είναι η συνεργασία των 2 Σωματείων διότι «Ισχύς εν τη Ενώσει».
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/05/ipermaxos1_2022_6.jpg)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις ανάγκες προσομοίωσης της εκπαίδευσης, χρησιμοποιήθηκαν ομοιώματα τύπου airsoft και όλα τα μέλη μας, έφεραν όλα τα απαραίτητα Μέσα Ατομικής Προστασίας (γυαλιά, μάσκα, γάντια).
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/05/ipermaxos1_2022_12.jpeg)
Μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες εδώ.