Το Σαββατοκύριακο 12-13 Φεβρουαρίου 2022, οι ΛΕΦΕΔ Αττικής, Ευβοίας και Ζακύνθου, οργάνωσαν στην Δίρφυ εκπαιδευτικό διήμερο με αντικείμενο τον αγώνα σε χιονοσκεπείς περιοχές.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/askisi_xionia_2022_1.jpg)
Οι καιρικές συνθήκες ήταν δυσμενείς με χιόνι άνω του 1 μέτρου, υψηλό άνεμο που έφτανε τα 7 μποφόρ, ισχυρή ομίχλη και δριμύ ψύχος.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/askisi_xionia_2022_4.jpg)
Τα τμήματα εκτέλεσαν πορεία με πλήρη φόρτο μάχης υπο αντίξοες συνθηκες και το βράδυ του Σαββάτου εκτέλεσαν καταδρομική κρούση πάλι υπο αντίξοεες καιρικές συνθήκες.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/askisi_xionia_2022_5.jpg)
Ακολούθησε εκπαίδευση σε αντικείμενα υλικών, μεταφορών, Ά βοηθειών και διατροφής για αγώνα σε χιονοσκεπείς περιοχές.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/askisi_xionia_2022_6.jpg)
Η εκπαίδευση ήταν άκρα πετυχημένη παρόλες τις δυσκολίες λόγω περιβάλλοντος και καιρικών συνθηκών ενώ οι 3 ΛΕΦΕΔ συνεργάστηκαν άψογα.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/askisi_xionia_2022_2.jpg)
Σημαντική βοήθεια ήταν κλιμάκιο του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού που βρισκόταν κοντά μας για τη παροχή Ά Βοηθειών σε περίπτωση ανάγκης.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/askisi_xionia_2022_3.jpg)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις ανάγκες προσομοίωσης της εκπαίδευσης, χρησιμοποιήθηκαν ομοιώματα τύπου airsoft (με πλαστικές μπίλιες) και όλα τα μέλη μας έφεραν όλα τα απαραίτητα Μέσα Ατομικής Προστασίας (γυαλιά, μάσκα, γάντια).