Την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023, έλαβε μέρος σε περιοχή της Αττικής εκπαίδευση των μελών της ΛΕΦΕΔ Αττικής στο αντικείμενο «Μάχη σε Κατοικημένες Περιοχές (MOUT: Military Operations Urban Terrain)» όπου έλαβε μέρος πρακτική εκπαίδευση στα αντικείμενα:
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/10/lefed_attikis_mout_2.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/10/lefed_attikis_mout_3.jpg)
- 1. Προσέγγιση κατοικημένων τόπων
- 2. Προσέγγιση κτηρίου
- 3. Τακτική κίνηση εντός κατοικημένων τόπων
- 4. Είσοδος σε κτήριο
- 5. Τακτική κίνηση σε κτήριο
- 6. Είσοδος σε δωμάτιο
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/10/lefed_attikis_mout_4.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/10/lefed_attikis_mout_5.jpg)
Τα αντικείμενα αυτά είναι αρκετά δύσκολα και απαιτούν αρκετή και συνεχόμενη τριβή κάτι που κάνουμε στην ΛΕΦΕΔ Αττικής για την καλύτερη εκπαίδευση των μελών μας.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/10/lefed_attikis_mout_6.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/10/lefed_attikis_mout_7.jpg)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις ανάγκες προσομοίωσης της εκπαίδευσης, χρησιμοποιήθηκαν ομοιώματα τύπου airsoft και όλα τα μέλη μας, έφεραν όλα τα απαραίτητα Μέσα Ατομικής Προστασίας (γυαλιά, μάσκα, γάντια).