Το Σαββατοκύριακο 9-10 Μαρτίου 2024, υπήρξε αρκετά δραστήριο για την ΛΕΦΕΔ Αττικής.
Αρχικά το Σάββατο 09 και τη Κυριακή 10 Μαρτίου, δυό μέλη της Λέσχης, παρακολούθησαν εκπαίδευση σε αντικείμενα Πολιτικής Προστασίας. Η εν λόγω εκπαίδευση έλαβε μέρος στο Υπουργείο Πολιτικής Προστασίας και Κλιματικής Αλλαγής και στο πλαίσιο ένταξης στο νέο ΜΕΟΠΠ. Σημαντική είναι η αναγνώριση απο τους υπευθύνους του έργου της ΛΕΦΕΔ Αττικής.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2024/03/20240309_160700.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2024/03/viber_image_2024-03-10_17-07-19-155.jpg)
Την Κυριακή 10 Μαρτίου έλαβε μέρος πρακτική εκπαίδευση σε αντικείμενα μικρών κλιμακίων που επικεντρώθηκε στην καλύτερη προετοιμασία της ομάδας της ΛΕΦΕΔ Αττικής που θα συμμετάσχει στην ΤΑΜΣ «ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΣ» που διοργανώνει η Μητροπολιτική ΛΕΦΕΔ και θα λάβει μέρος στις Σέρρες απο τις 05-07 Απριλίου 2024.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις ανάγκες προσομοίωσης της εκπαίδευσης, χρησιμοποιήθηκαν ομοιώματα τύπου airsoft και όλα τα μέλη μας, έφεραν όλα τα απαραίτητα Μέσα Ατομικής Προστασίας (γυαλιά, μάσκα, γάντια).