Την Κυριακή 05 Μαρτίου 2023 έλαβε μέρος η ΤΑΜΣ «Χρυσός Αετός» μεταξύ της ΛΕΦΕΔ Αττικής, του Σύλλογου Στρατιωτικού Αθλητισμού Εφέδρων (ΣΣΑΕ) και της ομάδας «Σπαρτιάτισσες».
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_1.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_2.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_3.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_4.jpg)
Σκοπός της άσκησης ήταν η συνεργασία των συνδέσμων και την προετοιμασία για τη συμμετοχή στη ΤΑΜΣ «ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΣ 2023» της «Μητροπολιτικής» ΛΕΦΕΔ στις 05-07 Απριλίου 2023.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_5.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_6.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_7.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_8.jpg)
Αρχικά οι ομάδες εκπαιδεύτηκαν σε αντικείμενα όπως:
- Τακτικές περιπόλων
- Μάχη σε κατοικημένους τόπους
- Έλεγχος σημείου οχήματος
- Κλήση πυρών πυροβολικού
- Α’ Βοήθειες μάχης
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_9.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_10.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_11.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_12.jpg)
Στο δεύτερο μέρος της άσκησης οι ομάδες έπρεπε να εξεταστούν στα αντικείμενα που εκπαιδεύτηκαν με τη μορφή σεναρίων που αποσκοπούσε στην καλύτερη κατανόηση των αποστολών που είναι να αντιμετωπίσει ο μέσος στρατιώτης πεζικού.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_13.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_14.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_15.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_16.jpg)
Το πιο σημαντικό είναι η συνεργασία των εφέδρων ανεξαρτήτως του συλλόγου-λέσχης-ομάδας που μας δείχνει το δρόμο οτι «ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗ ΕΝΩΣΗ».
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_17.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_18.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_20.jpg)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις ανάγκες προσομοίωσης της εκπαίδευσης, χρησιμοποιήθηκαν ομοιώματα τύπου airsoft και όλα τα μέλη μας, έφεραν όλα τα απαραίτητα Μέσα Ατομικής Προστασίας (γυαλιά, μάσκα, γάντια).
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_21.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/xrisos_aetos_2023_22.jpg)