Την Κυριακή 08 Μαίου 2023 η ΛΕΦΕΔ Αττικής σε συνεργασία με το ΣΣΑΕ, πραγματοποίησαν εκπαίδευση στο αντικείμενο μάχης σε κατοικημένους τόπους και μάχης εγγύς αποστάσεως.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/cqb_2023_2.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/cqb_2023_3.jpg)
Βάση των σύγχρονων πολέμων αλλά και της κοινωνικής κατάστασης στα Βαλκάνια, οι περισσότεροι άνθρωποι διαβιούν σε μεγάλα κέντρα (κωμοπόλεις και πόλεις) και πλέον εκεί έχει μεταφερθεί ο πόλεμος.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/cqb_2023_4.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/cqb_2023_5.jpg)
Είναι ένα πολύ απαιτητικό και δύσκολο αντικείμενο και οι Έφεδροι των 2 συλλόγων αρμονικά εκπαιδεύονται με σκοπό το κοινό καλό, δηλαδή την προάσπιση του Πάτριου εδάφους.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/cqb_2023_6.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/cqb_2023_7.jpg)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις ανάγκες προσομοίωσης της εκπαίδευσης, χρησιμοποιήθηκαν ομοιώματα τύπου airsoft και όλα τα μέλη μας, έφεραν όλα τα απαραίτητα Μέσα Ατομικής Προστασίας (γυαλιά, μάσκα, γάντια).