Ύστερα από κλήση που έλαβε η ΛΕΦΕΔ Αττικής, κλιμάκιο μετέβει στο Σχιστό Κορυδαλλού για να συνδράμει στην επιχείρηση κατάσβεσης της πυρκαγιάς που ξέσπασε νωρίς το μεσημέρι της Τρίτης 01 Ιουνίου.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_11.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_12.jpg)
Η φωτιά έκαιγε σε χαμηλή βλάστηση αλλά το σημείο ήταν δύσβατο και αρκετά επικίνδυνο για να «ξεφύγει» γι αυτό και ήταν κρίσιμη η βοήθεια των πεζοπόρων τμημάτων.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_9.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_10.jpg)
Τα μέλη της Λέσχης μας, συνέδραμαν αρχικά ως πεζοπόρο τμήμα και βοήθησαν επικουρικά τα πληρώματα των πυροσβεστικών οχημάτων και στη συνέχεια έκαναν διαβροχή σε καμμένο άκαυτο για την αποφυγή τυχόν αναζωπύρωσης.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_1.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_13.jpg)
Επίσης, μέλος της Λέσχης μας ως κάτοχος άδειας χειρισμού JCB, συνέβαλε σε βοήθεια του Πυροσβεστικού Σώματος.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_3.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_4.jpg)
Τα μέλη μας αποχώρησαν τη νύχτα ύστερα από σχετική οδηγία και αφού είχαν βεβαιωθεί ότι είχε καλυφθεί όλος ο τομέας ευθύνης που τους είχε ανατεθεί.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_5.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/lefed_attikis_sxisto_koridallos_fotia_7.jpg)