Ύστερα από κλήση που έλαβε από τους αρμόδιους φορείς, κλιμάκιο της ΛΕΦΕΔ Αττικής μετέβει στην πυρκαγιά που ξέσπασε στο Πανόραμα Βούλας, το απόγευμα του Σαββάτου 04 Ιουνίου 2022.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/fotia_voula_2.jpeg)
Εκεί ύστερα από οδηγίες του Περιφερειάρχη Αττικής του Πυροσβεστικού Σώματος, Αρχιπύραρχο Δημήτριο Πατράκη και του Διευθυντή Αθηνών, Αρχιπύραρχο Αθανάσιο Χατζόπουλο, το κλιμάκιο χωρίστηκε σε 2 ομάδες.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/fotia_voula_3.jpeg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/fotia_voula_4.jpg)
Η πρώτη ομάδα βοήθησε επικουρικά πληρώματα πυροσβεστικών οχημάτων και η δεύτερη ομάδα συνέδραμε στις δυνάμεις της Ελληνικής Αστυνομίας για την απομάκρυνση πολιτών από τις εστίες αλλά και τον αποκλεισμό των δρόμων για την διευκόλυνση της κίνησης των επιχειρησιακών οχημάτων.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/fotia_voula_5.jpeg)
Οι ομάδες της Λέσχης μας έδρασαν στο Πανόραμα Βούλας και στο Κοιμητήριο Βούλας που ήταν και τα κύρια μέτωπα.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/fotia_voula_6.jpeg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2022/06/fotia_voula_7.jpeg)
Ευτυχώς όλα πήγαν κατευχήν και περιορίστηκε σχετικά γρήγορα η μεγάλη και δύσκολη πυρκαγιά. Το έργο της Πυεροσβεστικής βοήθησαν σημαντικά η χαμηλή βλάστηση, η άμεση κινητοποίηση μεγάλων επίγειων και εναέριων δυνάμεων του ΠΣ καθώς επίσης και ότι η θάλασσα βρισκόταν δίπλα και ήταν άμεση η αναγέμιση των εναέριων μέσων.