Στην «Άσκηση Μείζονος Ατυχήματος 01-2023» συμμετείχε η ΛΕΦΕΔ Αττικής που πραγματοποιήθηκε στο Ναυτικό Οχυρό Σκαραμαγκά, από την Διοίκηση Ναυτικής Εκπαιδεύσεως (ΔΝΕ), την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_1.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_2.jpg)
Στην άσκηση συμμετείχαν μονάδες του Πολεμικού Ναυτικού, η Περιφέρεια Αττικής, η Περιφερειακή Ενότητα Πειραιά, η Ελληνική Αστυνομία, το Πυροσβεστικό Σώμα, το ΕΤΑΚ του 747 ΜΤΧ, το Ειδικό Τμήμα Ιατρικής Καταστροφών του ΕΚΑΒ, το «Χαμόγελο του Παιδιού», η Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών, η Εθελοντική Ομάδα Πολιτών Περιστερίου και η Εθελοντική Διασωστική Ομάδα «Delta».
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_3.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_4.jpg)
Η άσκηση αποτελούταν από 6 σενάρια και η ΛΕΦΕΔ Αττικής συμμετείχε με 6 πιστοποιημένα μέλη της στο σενάριο κατάσβεσης πυρκαγιάς σε δασώδη περιοχή και προστασίας των εγκαταστάσεων του Οχυρού όπως αυτό ορίστηκε από τη ΔΝΕ.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_5.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_6.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_7.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_12.jpg)
Κατά την διάρκεια του σεναρίου έγινε χρήση του ατομικού εξοπλισμού των μελών (κράνος, αντιπυρική μάσκα, αντιπυρικά γάντια) καθώς και 2 από τους επινώτιους που διαθέτει η Λέσχη. Τα μέλη μας επίσης, χρησιμοποίησαν τον εξοπλισμό από ένα πυροσβεστικό όχημα του Οχυρού (μάνικες, εξαρτήματα) όπως όριζε το σενάριο αλλά και όπως γίνεται σε πραγματικές συνθήκες όταν επιχειρούν σε έκτακτες ανάγκες.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_9.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_10.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_11.jpg)
Τα σενάρια της Άσκησης ήταν τα εξής:
- αντιμετώπιση καταστροφών συνεπεία μεγάλου σεισμού
- διάσωση εγκλωβισμένων από γκρεμισμένα κτίρια εντός της Ναυτικής περιοχής
- παροχή πρώτων βοηθειών και μεταφορά τραυματιών
- αντιμετώπιση τεχνολογικού ατυχήματος
- απεγκλωβισμός επιβαινόντων από ΙΧ όχημα
- κατάσβεση πυρκαγιάς σε δασώδη περιοχή
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_13.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_16.jpg)
Μετά το πέρας της Άσκησης, πραγματοποιήθηκε απενημέρωση, στην αίθουσα συσκέψεων Επιτελείου ΔΝΕ όπου και αποδόθηκε σχετικό αναμνηστικό συμμετοχής σε κάθε ομάδα.
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_14.jpg)
![](https://epmgjf3ww8vu-u1080.pressidiumcdn.com/wp-content/uploads/2023/05/askisi_meizonos_2023_15.jpg)
Η ΛΕΦΕΔ Αττικής συμμετείχε για πρώτη φορά στην εν λόγω άσκηση η οποία πραγματοποιείται 2 φορές τον χρόνο. Ευχαριστούμε θερμά την Δ/ΔΝΕ για την τιμητική πρόσκληση και προσδοκούμε σε μόνιμη παρουσία μας στις ασκήσεις αυτές.